NEW ERA „New Entrepreneurs in Rural Areas“ bol tréning kurz, ktorého sa zúčastnili 3 mladé sympatické dievčiny. O čom bol projekt, ako sa tam mali čo im to dalo sa dočítate v reporte, ktorý si sami pripravili pre vás. Organizátorom bola chorvátska NGO Mladi za Marof.
Účastníčky nám po návrate s radosťou odpovedali na naše otázky:
1. Čo bolo cieľom, zmyslom tohto tréningového kurzu ?
2. Aký prínos mal pre vás / teba tento projekt ?
3. Čo ste/si sa počas neho naučili ?1.
Cieľom projektu NEW ERA – „New Entrepreneurs in Rural Areas“ bolo objasniť mladým ľuďom tému a problematiku podnikania vo vidieckych oblastiach, prostredia pre mladých podnikateľov v Európskej Únii a nezamestnanosti mladých. Zúčastnilo sa ho 31 mladých ľudí z Chorvátska, Cypru, Macedónska, Slovinska, Rumunska, Poľska, Španielska, Portugalska, Litvy a Slovenska. Projekt bol umiestnený do vidieckej oblasti v severozápadnom Chorvátsku. Organizátori projektu chceli zvýšiť povedomie mladých o možnosti podnikania na vidieku a dať im možnosť vyjadriť svoje názory a prejaviť sa k tejto téme s vlastnými poznatkami a skúsenosťami.
Projekt bol pre všetkých zúčastnených príležitosťou spoznať sa a učiť sa jeden od druhého o téme projektu, ako aj o krajinách, mestách a spoločnosti, z ktorej pochádzame. Účastníci projektu si pripravili prezentácie o svojej krajine, organizácii, podieľali na príprave aktivít a workshopov pre ostatných a hovorili o prostredí a situácii pre podnikateľov v ich krajine.2.
Pre nás bol projekt NEW ERA vôbec prvým projektom, takže sme nevedeli, čo očakávať. Prekvapil nás v najlepšom zmysle slova. V prvom rade sme spoznali úžasných ľudí z celej Európy, dozvedeli sme sa veľa o ich krajinách a spôsobe života, rozšírili si svoje obzory v mnohých oblastiach a mali sme tým pádom možnosť porovnať si situáciu v iných krajinách a na Slovensku. Téma projektu nám pred začiatkom nebola veľmi blízka a chceli sme sa o nej dozvedieť viac, čo sa aj stalo. Nahliadli sme do oblasti sociálneho podnikania s ohľadom na životné prostredie, podporovanie miestnej komunity a zdieľanie. Ponúkli nám iný pohľad na vedenie firmy a rôzne nové nápady v oblastiach marketingu, financovania, rozdelenia profitu. Projekt nám ale okrem poznatkov z hlavnej témy dal aj veľa cenných skúseností do života. Rozdielnosť ľudí a kultúr nás prinútila byť viac tolerantnými a rešpektovať odlišnosti v rámci komunity. Aj keď sme mali plný program a stihli sme toho za 8 dní vidieť a zažiť veľa, atmosféra bola uvoľnená a priateľská.3.
Ďalej sme sa počas workshopov a aktivít naučili spolupracovať v tímoch, zdieľať svoje názory a diskutovať o nich s ostatnými, prispieť svojimi individuálnymi názormi a spoločne prísť k čo najlepšiemu výsledku. Formou hier a neformálneho učenia sme sa naučili oveľa viac v porovnaní s čisto teoretickým výkladom v škole. Získali sme prehľad v oblasti podnikania vo vidieckych oblastiach, nielen prostredníctvom aktivít ale aj rozhovormi s miestnymi ľuďmi, malými podnikateľmi, študentmi miestnej školy a starostom. Väčšina prednášok bola vedená v príjemnom prostredí Rybárskeho domu alebo vonku, čo bolo pre nás príjemným spestrením a podnietilo nás lepšie rozvíjať svoju kreativitu. Naučili sme sa aj veľa o možnostiach programu Erasmus+, o rôznych typoch projektov a možností pre študentov, účastníci s bohatšími skúsenosťami sa s nami podelili a ukázali nám, čo je za procesom tvorby a navrhovania projektov, ako je tento a ukázali nám, aké aktivity pre mladých ľudí v svojej komunite organizujú. Toto nás určite povzbudilo a ukázalo nám, ako aj my môžeme niečo zmeniť a prispieť do diania v svojom okolí.Aktivity a hry s menami boli súčasťou prvého workshopu, pomocou nich sme lepšie spoznali jeden druhého a dozvedeli sa viac.
Cez „Intercultural nights“ – Medzinárodné noci, sme spoznali kultúru a mali možnosť ochutnať špeciality všetkých zúčastnených krajín.
Na úvod sme mali prezentáciu o programe Erasmus+, Youth in Action, EVS a o rôznych projektoch, tréningových kurzoch, aktivitách spolufinancovaných z fondov Európskej Únie v miestnom kultúrnom centre.
Prednáška a diskusia so županom v meste Varaždin.
Jeden z výletov zahŕňal aj miestnu Etno Village, kde sme sa naučili niečo o Chorvátskej kultúre, vypočuli si vystúpenie hudobnej skupiny a ochutnali tradičné jedlá.
V parku v blízkom meste Varaždin, ktoré sme navštívili. Aj keď každý pochádzal z úplne odlišného prostredia, stala sa z nás naozaj dobrá partia.
Každý sa podieľal aj na príprave workshopov a aktivít pre ostatných a mohol nám predstaviť svoj vlastný pohľad na podnikanie – ako napríklad Eli zo Španielska, ktorá nám predstavila svoju firmu.
Keďže Varaždin bol kráľovským mestom, vyskúšali sme si aj trón.
Predstavili nám aj organizáciu žien, ktorá predáva ručne vyrábané šaty a bytové doplnky. Rozprávali sme sa s nimi o ich plánoch do budúcnosti a mohli sme si vytvoriť reálny obraz o podnikaní v Chorvátskych malých mestách.
Počasie nám prialo a tak sa väčšina hier, workshopov a aktivít mohla konať vonku.
Na záver sme dostali tričká s logom projektu, spoločne projekt vyhodnotili a povedali si pozitíva (ktorých bolo veľa!) a negatíva, aby sme si uvedomili, kde je ešte priestor na zlepšenie.
Chceme sa poďakovať Rade mládeže Košického kraja a organizácii YEES, n.o., za umožnenie účasti na tomto skvelom projekte, dalo nám to do našej budúcnosti nespočetne veľa cenných skúseností a zmenilo pohľad ako na podnikanie, tak aj na svet a na ľudí. Každému študentovi, ktorý má takúto možnosť by sme odporučili zúčastniť sa projektu, stratiť nemôžete nič a získate veľmi veľa!